ma.AquaFans.ru

Аквариум риба мечувалец: одржување и грижа

Една од најпопуларните егзотични домашни риби е стариот тајмер на многу аквариуми и миленик на не само искусните, туку и почетници на акваристите - мечувалец. На многу одгледувачи му се допадна Xiphophorus Helleri за неговата весела диспозиција, подвижност, разновидност на форми, видови и бои, како и нејзината непретенциозност кон условите за живеење. Како и да е, нема да боли да откриете некои од суптилностите на чување и грижа за овие риби, а овој напис ќе помогне во ова.

Во природата се наоѓаат само зелени мечувалци, а сите видови на аквариуми вештачки се одгледуваат со помош на селекција и вкрстена раса со пецили..

Рибите ја донеле во Европа од д-р Б.К. Гелер. Тие го добија своето име за раст на ксифоид на каудалното перка, кое е достапно само за мажјаци (преведено од грчки ксифос - меч, форос - носење).

Опис

Меченици со аквариуми имаат тело од 5-8 см, издолжено во должина и компресирано од страните. Нивните усти се малку превртени за да може полесно да се земе храна од површината на водата. Alesенките се поголеми со забележителен абдомен и заоблени перки, потемни во боја и немаат меч на каудалната перка. Со добра грижа, овие риби можат да ги задоволат сопствениците до пет години, што се смета за просечен животен век.

Првично, мечувалците имаа само кафеаво-маслинеста боја со сребрен сјај, бледо црвеникава лента по телото и жолт, црвен или зелен меч. Но, до денес, многу сорти на црна, лимон, црвена боја се одгледуваат, има дури и забележани лица. Експериментирани со одгледувачи и перки, што резултираше со риби со издолжени перки, па дури и со два меча..

Машки мечувалец со природна боја.

Однесување на аквариумот

Карактерот на мечувачите е мирен, тие, како по правило, не покажуваат агресија кон претставници од свој вид. Може да се чува во ист сад со неонски, тетра, малолетни, трње, зебрафиш, гулпи, мелети, различни видови сом, скалари и сл. Пожелно е да се смести со превези риби, бидејќи опашките и перките од второто ризикуваат да се грабнат.

Мечувалците не треба да бидат сместени со големи агресивни риби како астронози, рак, циклома и слично..

Може да се појават престрелки и тепачки меѓу мажјаците во внатрешноста на видот, особено ако во аквариумот има само двајца. Затоа, искусните акваристи препорачуваат да се населат барем тројца машки мечувалци во исто време.

Како да се опреми живеалиште?При изборот на аквариум, подобро е да застанете на широка опција, со волумен од најмалку 30 литри. Пресметката треба да биде таква што еден литар има три литри вода. Должината на садот се препорачува најмалку 30 см. Потребно е капаче или стакло одозгора, бидејќи мечувачите се многу брзи и случајно можат да скокаат.

Што се однесува до квалитетот на водата, подобро е да се придржувате до температури од 18-26 степени, цврстина 8-22 DH, киселост 7-8 pH.

Чистотата на водата е многу важна, така што инсталирањето филтер нема да биде на место. Редовно (околу еднаш неделно), треба да ја замените водата со третина од волуменот на аквариумот, пред тоа, откако ќе застанете околу еден ден.

За спречување на болести на мечувалците, експертите препорачуваат додавање лажица морска или трпеза сол на секои 10 литри вода. Но, тоа не е секогаш можно, бидејќи може негативно да влијае на другите жители на аквариумот и растенијата..

Рибите не толерираат недостаток на кислород во вода, па аерацијата е предуслов за нивно одржување.

Осветлувањето треба да биде добро, но не и во директна сончева светлина.Мечувалец Кои.

Почвата може да се земе во која било боја и текстура.

Што се однесува до алгите, за позадината е подобро да се организираат густи густини од кабомба, дентална елоода и слично. На страната на аквариумот, засадени се мали лисја и долги индиски лимнофили, сјајни, цинкеофилни. На површината на водата е добро да се постави рикасија. Преден план треба да биде слободен простор за пливање и хранење..

Можете да го декорирате аквариумот со камења, грто, грицки. Но, тоа не е потребно, бидејќи на мечувалците не им треба засолниште.

Што да се хранат?

Неподготвеноста во храната е уште една од предностите на овие риби. Но, за нивниот раст и развој да биде најдобар, исхраната треба да се диверзифицира и наизменично. Што може да се користи?

  1. Сува, жива и замрзната храна (црвени крпи, ракчиња од саламура, дафнија и др.).
  2. Храна од зеленчук подготвена самостојно (алги, спанаќ, коприва, зелена салата попарена со врела вода, а потоа смачкана).
  3. Нестандардно облекување: варена жолчка од јајца, крекери, лигњи или зовриена риба. Се разбира, сè мора да биде претходно основано.
Мечувалците не се само сештојади, туку се склони кон прејадување, така што нема да бидат засегнати од постите денови, па дури и еднонеделниот штрајк со глад.

Останатата храна мора да се отстрани така што водата во аквариумот останува чиста подолго..

Мечувалец на Forktail.

За болести

Овие риби не се разболуваат често. Главните причини за болести на мечувалците се непочитување на условите на притвор, настинки и инфекции што паднале со храна.

Тие можат да страдаат од габични заболувања, кои лесно се елиминираат по карантин во солена вода. Го чисти надворешниот интегракт од штетни бактерии и паразити..

По купувањето нови миленичиња, треба особено внимателно да ги проверите за плакета, пиштол, осип или рани на телото. Ако некое од горенаведените е достапно, тогаш рибата е болна.

Солена бања (по цена од една лажица сол на литар вода) што трае 15-20 минути ќе помогне во лекувањето на домашно милениче и спречување на општа инфекција во аквариумот. Ефектот на бањата можете да го поправите со ставање риба два дена во слаб раствор на метиленско сино (температура околу 25 степени).

За третман на болести на жабри, скали, како и за заразни лица, се користат трипафлавин и биомицин во раствори.

Горна опашка женски.

Интересно

Ако аквариумот е презаситен од женски мечувалци, тогаш тие можат да го променат својот пол во машки. Во исто време, xiphoid процес расте во нив и гоноподија се појавуваат на аналниот перка. Мажјаците не поседуваат дарба за реинкарнација.

Сега, откако ги проучувале карактеристиките на одржување и грижа на мечевите риби, дури и loversубителите на почетниците на овие риби ќе можат да создадат идеални услови за своите миленици.

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Аквариум риба мечувалец: одржување и грижа