ma.AquaFans.ru

Калем во аквариум - корист или штета?

Калеми (лат. Planorbidae) се најчестите полжави во аквариумот. Нивниот мијалник е од класична форма, а самиот калем е прилично убав, честопати доаѓа во различни бои и големини.

Тие јадат алги и преостаната храна, кои се опасни по здравјето на рибите. Ролевите на рогови служат и како еден вид индикатор за квалитетот на водата во аквариумот, ако сите се кренале од дното на површината на водата, тогаш нешто не е во ред со водата и време е да направите промени.


Тие исто така велат дека аквариумскиот калем ги расипува растенијата, но тоа не е така. Само калеми често се гледаат на распаѓање или мртви растенија и тие се земаат со причина, но всушност тие само го јадат растението. Калемите имаат премногу слаби заби за да можат да пронајдат дупка во растението, но тие веќе сакаат да изгниет и тие јадат со радост.Познато е дека калемите можат да бидат носители на паразити во текот на животот кои инфицираат, па дури и убиваат риби. Но, ова е по природа, а во аквариум шансата со полжави да пренесат паразити е многу помала отколку со храната. Дури и во замрзната храна, да не зборуваме за жива храна, разни паразити и патогени може да преживеат.

Одгледување

Калеми на хермафродит, тоа значи дека тие имаат сексуални карактеристики на двата пола, но им треба двојка за да се репродуцираат. Со цел многу калеми во вашиот аквариум, доволно се две полжави. Јасно е дека колку повеќе од нив првично, толку побрзо се размножуваат.Само не треба да правите ништо за ова, стартувајте го и заборавете го. Willе направат сè сами. Особено брзите макари го исполнуваат аквариумот ако претерате риби. Преостаната храна е одлична нутритивна база на која тие растат и развиваат..

Но, дури и ако имате само еден полжав, шансите дека наскоро ќе се разведе се многу големи. Не заборавајте, тие се хермафродити и можат да се оплодат.

Или веќе може да се оплоди и наскоро ќе положи јајца. Кавијарот изгледа како про transparentирен пад во кој места се видливи. Кавијарот на калемите може да биде насекаде, на камења, на филтерот, на wallsидовите на аквариумот, дури и на мијалник на други полжави. Тој е обложен со желе сличен состав за заштита на мали полжави..

Кавијарот на калемите гризе 14-30 дена, во зависност од температурата на водата и условите во аквариумот.

Одржување на аквариум

Претпочитајте топла вода, 22-28 C. Нема ништо комплицирано во одржувањето на калеми во аквариумот. Доволно за само да ги започнат, тие самите ќе најдат храна. Патем, многу често полжавите влегуваат во аквариумот заедно со растенија или украс на кој ги положуваат своите јајца. Значи, ако одеднаш имате полжави - не изненадувајте, ова е природно.

Хранење

Калеми јадат скоро сè - зеленчук, расипани растенија, храна за риби, мртва риба. Може да се хранат зеленчук - зелена салата, краставици, тиквички, зелка. Сето ова мора да се вари една минута во врела вода и да се даде на мали парчиња.

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Калем во аквариум - корист или штета?