ma.AquaFans.ru

Калем аквариум полжав: корист и штета!

Ролна полжав во аквариум

Ролна полжав во аквариум

Ролна полжав: придобивки и штети!

Како по правило, овој жител на подводниот свет случајно влегува во нашиот аквариум: со вода од продавница за миленичиња, при стекнување нови растенија, итн. Некои акваричари сметаат дека овој полжав е штетен паразит на аквариумот. И тие можат да се разберат, бидејќи серпентина за полжави се размножува во аквариумот со геометриска прогресија и, на крајот на краиштата, овие полжави висат во кластери на сите wallsидови на аквариумот.

Сепак, не заборавајте дека ролна е корисен "уреден аквариум човек", покрај тоа, многу риби ќе ги јадат со задоволство. И, повлекувањето на нив или контролирањето на нивниот број е прилично едноставно.

Фотографија за ролна полжав

Фотографија за ролна полжав

Ролна полжав (лат. Planorbis) - претставник на мекотели на слатководни вода. Во природата, серпентина се наоѓа низ целиот свет. Под природни услови, полжавите живеат во плитка вода, во тела што полека течат и стојат.

Во аквариуми, калемите за полжави се или кафеави или црвени. Мијалникот е рамен, извиткан во спирала. Телото на полжавот има издолжена конусна форма, иста боја како школка. Школка од полжави за возрасни достигнува ~ 5-7 милиметри во дијаметар и дебелина 3 милиметри. За движење, полжавот користи широка, рамна нога, што е јасно видлива надвор од обвивката. На нејзината глава се наоѓаат долги рогови, долги, тенки спарени пипала, како и очи. Патем, за роговите, калемите понекогаш се нарекуваат роговидни полжави.

Нема лични услови за ролна. Параметрите за вода за нив имаат широк опсег. Исто така, полжавите не треба лично хранење во заеднички аквариум, бидејќи се хранат со сите видови остатоци од аквариум.

Овие полжави се хермафродити, затоа тие се одгледуваат како „зајаци“ =) и се способни за само-оплодување и репродукција. Тие лежат јајца на внатрешноста на листот на аквариумот, theидот на аквариумот, итн., Самиот кавијар е доволно силен и транспарентен, така што рибите не го забележуваат тоа. Кавијар mидарија е рамен транспарентен раст од внатрешноста на растителен лист.

видови на аквариум полжави


Говорејќи за придобивките или опасностите од овој хидробионт, вреди да се напомене дека целиот живот на земјата е создаден за нешто. Неточно е да се каже критички, дека полжавите од калеми се штетни. Покрај тоа, во густо растение аквариум од калеми, сепак, како и од другите мали полжави од типот: nat, Одг и други, едно добро. Тие помагаат во борбата против алгите и вишокот органска материја што се акумулира во аквариумот.

Друга работа е нашата визуелна перцепција и став кон нив. Да се ​​нарече штета е исто така неточно. Ова е само субјективна проценка..

Ако имате многу ролна полжави одгледувани во вашиот аквариум, сосема е едноставно да се ослободите од нив и во иднина е лесно да ги контролирате броевите. Еве, ве замолуваме да ја видите огромната гранка на нашиот форум за тоа како момците и девојчињата се справуваат со полжави - овде. Iousубопитни!

Фотографија за ролна полжав

Фотографија за ролна полжав

Најефективниот и најбезбеден начин да се ослободите од калемите е да добиете хелен предаторски полжави. Со купување на 5-10 парчиња Хелен и фрлајќи ги во аквариум со калеми, вие сами си гарантирате целосно постепено и целосно уништување на истите. Без штетна хемија, без болни и долги настани на риболов. 1-2 месеци и без калеми.Патем, не само што хелиите се способни за ова: ботови, тетрахиди, исто така, ќе ви помогнат во ова прашање. Но, имајте на ум дека овие риби бараат свои услови за живеење и не можете секогаш да ги истрчувате во вашиот аквариум. Хелените се скромен и се продаваат насекаде.

Како да се ослободите од калемите од полжав? Го добивте целиот одговор погоре, како и на темата на форумот. Како еден од егзотичните методи во оваа статија ние даваме пример за фаќање ролна на банана. Овој метод работи 100% и се заснова на theубовта на полжавите кон расипаните органски органи..

1. Купете банана на пазарот.

2. Јадете банана.

3. Оставете ја кора од банана на сонце или на батеријата, така што таа е целосно оцрнета.

4. Ноќе, фрлената кора од банана фрлете ја во аквариум со калеми за полжави.

5. И наутро ... voila !!! Повеќето калеми се на кора од банана. Само треба да ги набавите и тресете полжавите од кора од банана во урна.

За 2 ноќевања и 2 банани, можете значително да ја намалите колонијата на калеми од полжави.

Недостаток на овој метод е тоа што банана додава вишок органска материја во аквариумот преку ноќ. Водата може да добие малку облачно, но не е важно, проблемот е во тоа што ако во вашиот резервоар имало „лоша вода“ - со високи концентрации на азотни соединенија NH4, NO2, NO3 и ти сепак фрли банана...вреска воопшто, ништо добро нема да дојде од тоа.

Фотографија за ролна полжав

Фотографија за ролна полжав

Забележете исто така дека во продавниците за миленичиња се продаваат подготовки за полжави: Сера Snailpur, Sera Snail Ex, полжав полнење од Сера, Tropic LIMNA TOX, JBL LimCollect II, Dajana Moluci и други. Ние не препорачуваме да ги користите. Прво, многу од нив се прекинуваат заради оштетување на екосистемот на аквариумот (повеќето препарати содржат бакар, што е штетно не само за полжавите, туку и за другите водни организми). Второ, овие лекови се ретки, не во секој град каде можат да се најдат. Трето, зошто? Ако има тони други безбедни начини.

ролна полжав
Подолу се дадени неколку фотографии кои јасно ја покажуваат ефективноста на ослободување полжави од калеми во аквариум со помош на кора од банана:
како да се ослободите од полжавите во аквариум
како да се ослободите од калемите за полжави
банана од полжави во аквариум
НА СЛЕДНИОТ ПОДНЕСУВА SЕ НА СНАЛОТ СИТЕ НА БАНАНА
ослободете се од полжави во аквариум
како да извадите полжави од аквариум
ослободете се од полжави
Сето погоре е само плод на набудување на овој вид полжав и собирање разни информации од сопственици и одгледувачи. Ние би сакале да споделиме со посетителите не само информации, туку и живи емоции, дозволувајќи ви да поцелосно и посилно навлезете во светот на аквариумот. Регистрирајте се, учествувајте во дискусии на форумот, креирајте специјализирани теми каде што ќе зборувате од прва рака и од прва рака за вашите миленици, ќе ги опишете нивните навики, однесување и содржина, ќе ги споделите вашите успеси и радости со нас, ќе споделувате искуства и ќе научите од другите . Ние сме заинтересирани за секој дел од вашето искуство, секоја секунда од вашата радост, секоја свесност за грешка што им овозможува на вашите другари да ја избегнат истата грешка. Колку повеќе сме, толку повеќе чисти и транспарентни капки добри се во животот и животот на нашето седум милијардити општество.
Полжав серпентина Видео

Интересна видео приказна за Теодокс

Зачленете се на нашиот YouTube канал за да не пропуштите ништо

Теодокс - пауза за алги во аквариум!

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Калем аквариум полжав: корист и штета!